BALI - Rodzinne wakacje na wyspie Bogów i Demonów.

Relaks, nurkowania, szkolenia i wycieczki w dowolnym w dowolnym terminie

Doświadczenie

Kierunek sprawdzony, to kolejna wyprawa na tym kierunku.

Cały rok

Zaplanuj dla siebie i swojej rodziny czas i koszty samodzielnie.

Bali, Indonezja

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

Noclegi w Sanur Guest House 45 USD/doba za rodzinę w 1 pokoju + przelot od 2400 PLN

Transfer z i na lotnisko – samochód do 4 osób – 20 USD/os

Zawsze fajna ekipa z wami choćby na koniec świata.

PIOTR

Kolajny doskonały wyjazdy z AQUATRAVEL

Bali jest miejscem uważanym przez wielu turystów za najlepsze wakacje na świecie… Sympatyczni mieszkańcy, sielanka, niesamowite krajobrazy, przyjazny i cieplutki klimat oraz niepowtarzalne nurkowania! Możemy spotkać tu manty i słynne mola mola, zachwyca świat korali i ukwiałów oraz bogactwo życia makro.

Zaplanuj dla siebie i swojej rodziny czas i koszty samodzielnie, zapraszamy przez CAŁY ROK.

 

Przeloty: już od 2400 PLN
Noclegi w Sanur Guest House ze śniadaniami, cennik: 45 USD/doba za rodzinę w 1 pokoju
Transfery z i na lotnisko – samochód do 4 osób – 20 USD/os

 

!!! 5% rabatu DLA RODZIN od cen wycieczek i nurkowań !!!

 

Ceny wycieczek:

Uluwatu – 40 USD/osoba,
wycieczka na wulkan 85 USD,
North Bali tour 85 USD/osoba,
surfing na plaży z instruktorem 40 USD,

 

Oferujemy także wiele innych możliwości zwiedzenia wyspy inaczej niż robi to reszta turystów… Znamy bardzo dobrze wyspę i wszystko, co chcecie robić dostosujemy specjalnie dla Was.

Hotel

 

Opis hotelu: Nowy hotel w Sanur, posiada własny basen, usytuowany w idealnym miejscu – 5 minut spacerkiem od morza, w okolicy centrum Sanur (bary, restauracje, sklepy, pamiątki – na wyciągnięcie ręki).
Hotel posiada 4 pokoje z łóżkami singiel i 4 z łóżkami double, bezpłatne wifi, 24 – godzinną obsługę, własny bar i centrum nurkowe… Obsługa i samo miejsce tworzą niepowtarzalny sielankowy klimat. Dojazd z i na lotnisko zajmuje 30 minut.

 

Zobacz hotel: https://youtu.be/QdeOGSwtmm0

 

Nurkowanie

 

Ceny nurkowań i snorkelingu

 

Nurkowania

 

Próbne nurkowanie na basenie: 59 USD za osobę

Blue Lagoon Day Trip: 150 USD za osobę

Jednodniowa wycieczka: 150 USD za osobę

USS Liberty Shipwreck: 150 USD za osobę

Manta / Mola-Mola: 170 USD za osobę

Przegląd sprzętu i umiejętności w basenie: 39 USD za osobę

Padang Bay Region: 130 USD za osobę

Padang Bay Shark Point: 140 USD za osobę / 2 nurkowania

Nusa Penida Region: 150 USD za osobę / 2 nurkowania

Menjangan Region: 160 USD za osobę / 2 nurkowania

Tulamben Region: 125 USD za osobę / 2 nurkowania

 

Snorkeling

 

Nusa Penida Region: 75 USD za osobę

Padang Bay Region: 75 USD za osobę

Tulamben Region: 75 USD za osobę

Menjangan Region: 85 USD za osobę

 

Miejsca nurkowe

 

 

Nusa Penida

 

W tym rejonie znajdują się trzy wyspy Nusa Penida, Nusa Lembongan oraz Nusa Ceningan. Wyspy położone są na wschód od Denpasar, od którego oddziela je cieśnina Badung. Miejsca nurkowe, otaczające wyspy, są w ocenie znawców jednymi z najciekawszych miejsc nurkowych w Indonezji. Jednak warunki tam panujące stwarzają niekiedy spore wyzwanie ze względu na silne prądy, osiągające cztery i więcej węzłów. Prądy z wnętrza oceanu, oprócz doskonałej widoczności powodują znaczne spadki temperatury wody. Oto niektóre z nich:

** Manta Point znajduje się przy wyspie Nusa Penida w okolicach przylądka Padan. Tytułową atrakcją tego miejsca są spotykane tam Manty. Niemalże ze stuprocentową pewnością możemy liczyć na spotkanie grup nawet do kilkunastu osobników. Niektóre z nich mogą osiągać nawet do 5 m rozpiętości

Warunki:

Maksymalna głębokość 15m

Widoczność 10 -15m

Dość silne falowanie

 

**Crystal Bay (Penida Bay) – u wejścia do cieśniny Toyapakeh, oddzielającej Nusa Penida od wyspy Nusa Lembongan znajduje się sympatyczna zatoka z widokiem na skalista wysepkę w formie odpoczywającego słonia. Miejsce znane niemalże na całym świecie, a to ze względu na możliwość obserwowania tam unikalnych ryb Mola Mola (oceanic sunfish).

Warunki:

Maksymalna głębokość 40m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silne prądy

 

**Toyapakeh – mała muzułmańska wioska na przeciwległym północnym krańcu cieśniny o tej samej nazwie. Na dość ostro opadającym zboczu rafy możemy zaobserwować ogromne bogactwo korali i ryb. Zanurzając się do głębokości 25 -30 m możemy czasami spotkać Mola Mola , duże grupy Bat Fish, Unikorn Fish a czasami nawet rekiny White Tip.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silne prądy

 

**S.D. Nazwa wzięła się od powszechnie używanego skrótu nazwy „Sekolah Dasar” (szkoła podstawowa), czyli okolicznej szkoły podstawowej, w pobliżu której rozpoczynamy nurkowanie. Stosunkowo dość łagodnie opadające zbocze pokryte jest wspaniałym dywanem korali. Również tutaj spotykamy liczne ławice ryb koralowych, a uważni obserwatorzy czasami wypatrzą zielonego Frog Fish’a.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silny prąd

 

**Sakenan (inaczej Jangka Point) – miejsce położone na północno-wschodnim krańcu wyspy Lembongan. Miejsce podobne do wyżej opisywanego S.D. . Tutaj również możemy liczyć na towarzystwo rafowych rekinów White Tip.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silny prąd

 

 

Padang Bai

 

To malutkie portowe miasteczko położone około 40 minut jazdy samochodem z Denpasar. Z portu Padang Bai kilka razy dziennie odchodzą promy na pobliski Lombok oraz inne wyspy archipelagu. Aby dostać się do miejsc nurkowych korzystamy z lokalnych łodzi typu Jukung. Są to niewielkie łodzie rybackie zabierające do 4 nurków, zaopatrzone w dwa pływaki i silnik zaburtowy. Do najbardziej oddalonych raf Tepekong i Mimpang podróż Jukungiem zajmuje nam 30 min.

 

**Mimpang położony jest nieopodal Tepekong. Są to ostre, wystające na kilkanaście metrów nad powierzchnie wody skały. Miejsce to, często nawiedzane jest przez niezwykle silne prądy i falowanie. Niekiedy uniemożliwia to nurkowanie a często stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych nurków. Nie mniej jednak pod opieka doświadczonych przewodników możemy z zapartym tchem obserwować grasujące tam rekiny rafowe White Tip, ogromne Giant Travely, żółwie oraz wspaniałą gamę kolorów, zapewnioną przez miękkie i twarde korale oraz liczne ławice ryb.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Częste silne prądy i falowanie

 

**Tepekonkg – to mała skalista wysepka 100x50m, nie posiadająca plaży. Bogactwo kolorów i kształtów serwują nam liczne miękkie i twarde korale. Podwodne jaskinie zamieszkałe są przez stada dorastających tam rekinów White Tip. Tutaj też często spotkamy żółwie dwóch gatunków (Hawksbill i Green Turtle). Również na Tepekong można zobaczyć pokaźnych rozmiarów Cuttle fish’e. Miejsce to wraz z Mimpang należy bezsprzecznie do czołówki miejsc nurkowych na Bali.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silny prąd i falowanie

 

**Blue Lagoon znajduje się tylko 5 min płynięcia łodzią od portu w Padang Bai. Jest to niewielka spokojna laguna z białym koralowym piaskiem. Możemy spotkać tutaj takie ciekawe okazy jak Black Frog Fish, Leaf Fish, mnóstwo krewetek i innych skorupiaków. Blue lagoon to również dobre miejsce na zrobienie nocnego nurkowania.

Warunki:

Maksymalna głębokość 20m+

Widoczność 15m+

Czasami słaby prąd

 

 

 

Tulamben

 

to chyba najsłynniejsze miejsce nurkowe na Bali. Mała spokojna wioska, na powierzchni nie zdradza swojego bogactwa. Wulkaniczna plaża pokryta jest okrągłymi kamieniami i czarnym wulkanicznym piaskiem. Jest ona bramą do wspaniałego bogactwa podmorskiej fauny i flory. Największą atrakcja tego miejsca jest wrak amerykańskiego statku USS Liberty. Juz około 30m od plaży spoczywa zbudowany 1918 roku statek handlowy. Przełamany na pół, rozciąga się na długości ponad 100m, schodząc stopniowo w dół. Rufa z dobrze zachowaną ogromną płetwą sterową zaczyna się już na głębokości 3m a dziób statku z widocznym działem leży na 29 m.

11 stycznia 1942 r. USS Liberty został trafiony torpedami z japońskiej łodzi podwodnej podczas przekraczania cieśniny Lombok. Dwa amerykańskie niszczyciele usiłowały doholować poważnie uszkodzony statek do portu w Singaraja. Jednak nabierał on coraz więcej wody, tak że załoga opuściła go na plaży w Tulamben. Tu pozostał do 1963 r. Lokalni „przedsiębiorcy” opróżnili wrak z ładunku, którym wg niektórych źródeł był surowy kauczuk i szyny kolejowe. Przystąpili też do cięcia statku na złom. Dalsza eksploatacja została przerwana przez wybuch pobliskiego wulkanu Gunung Agung. Eksplozja była katastrofą dla ludności i środowiska. Dziesiątki tysięcy ludzi straciło życie a setki hektarów urodzajnych pól ryżowych zostało bezpowrotnie zniszczone. Wybuch wulkanu zepchnął USS Liberty z plaży pod wodę, przy okazji przełamując go na pół.

Przez prawie 45 lat podwodne życie opanowało wrak, który stal się wspaniałym koralowym ogrodem. Tysiące ryb i korali oraz innych zwierząt sprawia, że to miejsce jest wg wielu najlepszym nurkowiskiem na Bali. Łatwe warunki nurkowania kwalifikują to miejsce również dla nocnych nurkowań.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 15m+

Czasami słaby prąd i falowanie

 

Tulamben oferuje nam więcej atrakcyjnych miejsc nurkowych takich jak Drop Off, Paradise, Seraja (raj dla pasjonujących się podwodną makrofotografią) oraz kilka innych.

W Tulamben znajdziemy też nieźle rozwiniętą bazę hotelowa. Można tutaj spędzić 3-4 dni i praktycznie każde nurkownie robić w innym niezapomnianym miejscu.

Dojazd z Denpasar zajmuje nam około 2.5 godziny. Należy tu jednak podkreślić, że trudy podroży rekompensują nam zapierające dech w piersiach widoki na tarasowe pola ryżowe, mijane świątynie hinduskie, wulkan Gunug Agung oraz położone wzdłuż drogi malownicze wioski, w których zajęcia miejscowej ludności koncentrują się wzdłuż przejeżdżanej trasy.

Wycieczki lądowe

 

KINTAMANI

Wyprawę Kintamani zaczynamy od miasteczka Ubud, stolicy artystycznej wyspy Bali, w którego sercu leży bujna dżungla z sanktuarium Mandala Suci Wenara Wana. Ten święty małpi las i rezerwat przyrody zamieszkuje populacja długoogonowych makaków, licząca kilkaset przedstawicieli. Na obszarze lasu znajdują się 3 świątynie: śmierci, obmywania i kremacji. Małpy zajmują szczególne i symboliczne miejsce w hinduistycznych wierzeniach i kulturze panującej na Bali – pojawiają się w literaturze, w tańcach i na rzeźbach, stąd Balijczycy oddają im należny szacunek i cześć.

Z Ubud droga poprowadzi przez wyjątkowe krajobrazy balijskie, tradycyjne wioski, lokalne świątynie i bujne pola ryżowe. Następny przystanek to miejscowość Tegallalang – słynie ze stromo opadających, pięknych, zielonych tarasów ryżowych, opartych na dawnym systemie nawadniania oraz balijskiej wspólnoty rolniczej – „subak”. Następnie ruszymy malownicza trasą w kierunku północnym do górskiej krainy wulkanów, Kintamani, położonej na wysokości 1450 m.n.p.m. Kręta droga zboczami wulkanu Batur doprowadzi nas do ogromnej kaldery w której mieści się największy zbiornik wodny Bali – jezioro Batur.

Wyboistą drogą, wzdłuż brzegu dojedziemy do Trunyan, odizolowanej wioski, stanowiącej jedną z ostatnich osad autochtonicznych ludów Bali Aga. Potomkowie pierwotnych mieszkańców Bali zabiorą nas czółnami na swój tajemniczy cmentarz, gdzie praktykuje się pradawny rytuał pozostawiania zmarłych osobników z tej społeczności na ziemi, pod bambusowymi szałasami, bez konieczności zakopywania ciał.

Czas na obiad w formie szwedzkiego stołu restauracji z tarasem widokowym na krawędzi kaldery, z którego roztacza się niesamowita panorama góry Batur.

Po posiłku wstąpimy na plantację tropikalnych owoców, egzotycznych roślin oraz warsztaty kawy, gdzie będziesz miał możliwość degustacji rozmaitych odmian herbaty i kawy, w tym specjalnego gatunku kawy Luwak.

Aby bliżej poznać kulturę Balijską, odwiedzimy świątynię Pura Tirta Empul, miejsce, gdzie bije święte źródło, którego wodę Balijczycy używają do odprawiania obrzędów, ceremonii i kąpieli rytualnych.

Na zakończenie wyprawy Kintamani przejedziemy trasą w dół do zachwycającej doliny rzeki Pakerisan. Zobaczymy najstarszy zabytek archeologiczny na Bali pochodzący z XI wieku – królewskie grobowce Gunung Kawi. 9 posągów (candi) wykutych w litej skale, poświęcone Anak Wungsu, władcy panującemu na Bali oraz jego 4 żonom i 4 konkubinom.

 

NOCNA WSPINACZKA NA WULKAN

Indonezja należy do ognistego pierścienia Pacyfiku i słynie z ogromnej ilości wulkanów, które rozciągają się wzdłuż całego kraju, nie omijając także Bali.

Wznoszący się na wysokość 1717 metrów nad poziomem morza majestatyczny wulkan Batur jest wciąż aktywny. Przez ostatnie 200 lat odnotowanych zostało tu przeszło 20 erupcji. We wschodniej części wulkanu znajduje się gigantyczna kaldera, a zrazem największy zbiornik wodny na Bali.

2 godzinna nocna wspinaczka rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia przez profesjonalnego przewodnika, który zapozna Was z zasadami bezpieczeństwa. Szlak rozpocznie się płasko, drogą piaszczystą i żwirową, następnie zmieni się w strome i kamieniste ścieżki. Aby ułatwić poruszanie się będziecie korzystać latarek i …światła księżyca. Po przekroczeniu ostatniego grzbietu, chwila odpoczynku z gorącą herbatą lub kawą po ciężkiej wspinaczce. Pierwsze promienie powoli zaczynają przebijać się zza horyzontu, słońce wznosi się coraz wyżej , a niebo mieni się kolorami czerwieni, fioletu, lawendy, pomarańczy i żółci. Zjawiskowe przedstawienie!

W rześkim powietrzu poranka warto wybrać się na spacer wokół krateru wulkanu Batur.

Ze skalnych dołów wydobywa się para wulkaniczna, nad którą można ugotować jajka na śniadanie, a wszystko to w towarzystwie małp, zamieszkujących górną cześć wulkanu. Schodząc powoli w dół, możesz podziwiać niesamowity krajobraz wokół wulkanu, jezioro Batur, gigantyczną kalderę, pole lawy i urocze balijskie wioski.

Na koniec relaksująca kąpiel w gorących źródłach Toya Bungkah.

 

WYCIECZKA ROWEROWA

Nasza 3 godzinna wyprawa rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia przez profesjonalnego przewodnika, który zapozna Was z zasadami bezpieczeństwa.

Następnie trasą w dół przejedziemy przez dolinę i bujny las, zahaczymy o plantacje tropikalnych owoców i roślin (kakao, wanilii, goździków, kawy, warzyw i owoców), miniemy zielone pola ryżowe, hinduskie kapliczki ukryte w świętych drzewach Banyan oraz wąskimi ścieżkami przejedziemy przez spokojne balijskie wioski.

Nasza wycieczka rowerowa ma aspekt edukacyjny i poznawczy. W czasie wyprawy poznasz życie ludzi w tych odległych wioskach, znaczenie uprawy ryżu (sadzenie, uprawę, zbiory i przetwarzanie). Ponadto aspekt kulturalny: dowiesz się jaka jest rola rodziny we współczesnym społeczeństwie balijskim oraz znaczenie wierzeń hinduskich i niekończące się ceremonie i ofiary w świątyniach.

Jeśli będziesz miał szczęście, trafisz na ceremonię. Mieszkańcy wioski zaproszą cię do uczestnictwa, przewodnik przekaże wszystkie ważne informacje dotyczące rytuałów.

Swobodne tempo wyprawy pozwoli na przystanki, kiedykolwiek będziesz chciał zrobić zdjęcie pięknych krajobrazów, spotkać miejscowych lub po prostu rozkoszować się chwilą.

W czasie jazdy spotkasz wielu farmerów i lokalnych machających w twoim kierunku, oraz gromadki uśmiechniętych dzieci głośno krzyczących „Hello”.

Ekscytującą wyprawę rowerową zakończymy pysznym balijskim obiadem u lokalnej rodziny w wiosce obok kulturalnego centrum Bali – Ubud.

 

WSCHODNIE BALI

Wycieczka na wschodnie Bali rozpocznie się od malowniczej trasy wśród małych osad i obszarów wiejskich Bali. Życie tutaj toczy się powoli i beztrosko: kobiety składają ofiary przed świątynią, mężczyźni pracującą w polu lub odpoczywają po trudach pracy na roli, drobni handlarze krzątają się na bazarach i przy sklepikach. Droga wiedzie wzdłuż wschodniego wybrzeża Bali do Klungkung (Semarapura), gdzie odwiedzimy wodne pałace Kertha Gosa oraz Bale Kembang, znane jako pływające pawilony – w tych niesamowitych miejscach tradycyjnej, balijskiej architektury mieścił się niegdyś sąd.

Dalej droga zabierze nas do Pura Goa Lawah, sanktuarium z 11 wieku, z sekretną jaskinią, którą zamieszkują tysiące nietoperzy zwisające głową w dół. Świątynia jest jednym z najważniejszych sanktuariów na Bali, stanowi symboliczną tarczę ochronną wyspy ( część „świętego kręgosłupa” – Sad Kahyangan – oznacza „miejsce bogów” w języku Sanskryt) oraz miejsce zamieszkania mitycznego węża Basuki.

Następnie odwiedzimy Tenganan, jedną z ostatnich wiosek rdzennej społeczności Bali Aga, która nadal praktykuje starożytne rytuały zaczerpnięte z animizmu i hinduizmu. Wioska jest słynna z produkcji płótna geringsing.

W Amlapura zatrzymamy się na obiad w lokalnej restauracji z uroczą altaną. Po pysznym posiłku odwiedzimy Pałac Królewski Tirta Gangga w Karangasem. Piękne ogrody z bujną roślinnością, labirynt basenów, fontanny, oczka wodne i zdumiewające rzeźb. Nazwa tego miejsc oznacza – „tirta” – święcona woda oraz „Gangga” – odnosi się do Gangesu – świętej rzeki w Indiach.

Dalej trasa wiedzie krętymi drogami przez wspaniałe doliny, bujne zielone tarasy ryżowe i malownicze krajobrazy. Późnym popołudniem dotrzemy do Pura Luhur Lempuyang – kolejne święte miejsce dla religii i kultury Balijskiej. Dziesiątki rodzin Balijskich w strojach ceremonialnych odwiedza tą świątynię, niosąc na głowie ogromne kosze z żywnością. W tle natomiast, przy dobrej pogodzie, możemy zobaczyć dumny i potężny wulkan Agung.

Wyobraź sobie ze siedzisz na grzbiecie słonia w tekowym krześle i podziwisz piękną tropikalną dżungle. Przygotuj się na niezapomniane spotkanie ze słoniami, będziesz mógł je dotknąć, karmić i zrobić sobie zdjęcie z tymi niezwykłymi stworzeniami. Obserwuj jak spacerują dookoła i zanurzają się w jeziorze. Na koniec zobacz pokazy edukacyjne i artystyczne, aby dowiedzieć się więcej o ich zdolnościach i inteligencji.

 

KĄPIEL I ŚNIADANIE ZE SŁONIAMI

Przeżyj niesamowity poranek w towarzystwie słoni. Zobacz te niesamowite i dostojne zwierzęta podczas ich rutynowej porannej kąpieli w jeziorze. Ciesz się wyjątkową okazją jazdy na grzbiecie kilkutonowego giganta. Będziesz mógł myć je, głaskać, karmić i bawić się z nimi.

Usiądź wygodnie i rozkoszuj się wyśmienitym śniadaniem w restauracji z widokiem na jezioro, podczas gdy zwierzęta odpoczywają w blasku słońca. Zobacz niesamowity pokaz artystyczny z udziałem słoni, a na koniec przejazd Safari przez gęstą dżunglę Taro.

 

SAFARI POD GWIAZDAMI NA SŁONIACH

W tajemniczej atmosferze mglistego lasu przeżyj niesamowitą nocną wyprawę. Program safari został zaprojektowany w taki sposób, aby dać Ci zupełnie nowe doświadczenie przebywania z tymi ogromnymi stworzeniami. Pokaz talentów o zmierzchu, nocna jazda na słoniu przez magiczny tropikalny las, a na koniec kulinarna uczta w restauracji nad jeziorem.

 

PÓŁNOCNE BALI

Północna wyprawa zaczyna się trasą przez przepiękne krajobrazy wyżynne. W miasteczku Bedugul odwiedzimy „świątynię – matkę” dla wszystkich obiektów świątynnych na Bali, dedykowaną rolnictwu i systemowi „subak”, a jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon tej wyspy. Pura Ulun Danu Bratan poświęcona bogini jezior i rzek Dewi Danu, wznosi się dumnie na małej wyspie wulkanicznego jeziora Bratan. Świątynia posiada wspaniałą 11-warstwową pagodę, przy wejściu do świątyni znajduje się buddyjska stupa z figurą medytującego Buddy, co wskazuje, że pewne zasady wiary buddyjskiej zostały przyjęte w wyznawców hinduizmu.

Dalej ruszymy malownicza trasą przez górską krainę wulkanów, z oszałamiającym punktem widokowym na jezioro Batur, zamieszkałym przez urocze makaki.

Kontynuując naszą podróż, docieramy do gminy Gitgit. Po 15 minutowym spacerze przez dżungle, widać już wspaniały bliźniaczy wodospad. Po gorącym dniu, warto chociaż na chwilę zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie. Następnie udamy się na targ żywności w Candikuning. Stragany wypełnione po brzegi różnorodnymi przyprawami, owocami i warzywami – zakupy nie obejdą się bez targowania!

Szlakiem naszej wyprawy północnej zmierzamy do największej krainy pól ryżowych na Bali – Jatiluwih (rejon Tabanan) wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przerwa na obiad w w położonej na wzgórzu restauracji, z której roztacza się urokliwy widok na całą panoramę tarasów.

Na koniec wycieczki odwiedzimy Pura Tanah Lot, jedno z najważniejszych sanktuariów zaliczanych do panteonu świątyń i stanowi symboliczną tarczę ochronną wyspy ( część „świętego kręgosłupa” – Sad Kahyangan – oznacza „miejsce bogów” w języku Sanskryt).

Obiekt został wybudowane na skale w morze przez przez hinduistycznego zakonnika Dang Hyang Nirartha, podczas swoich duchowych podróże w XVI wieku. Podczas przypływu morza świątynia jest niedostępna o suchej stopie, fale oceaniczne rozbijają się o długi brzeg. To najlepsze miejsce do podziwiania zachodu słońca.

 

ULUWATU

Naszą wyprawę do Uluwatu zaczynamy od Kedonganan w zatoce Jimbaran, gdzie znajduje się słynny mokry targ rybny. Tutaj znajdziemy owoce morza oraz ryby z dziennego połowu, które następnie trafią na stoły pobliskich restauracji jako dania serwowane przy kolacji.

Kontynuujemy naszą podróż w kierunku południowym, na wapienny płaskowyż zwany Bukit Penninsula, który jest najbardziej jałowym i suchym rejonem Bali. Linia wybrzeża powoli zmieni się z łagodnych wzniesień w strome klify. Rozbijające się wzdłuż południowo – zachodniego wybrzeża długie fale oceaniczne przekładają się na najlepsze warunki do uprawiania surfingu. Dyscyplina ta pojawiła się na Bali już w 1930 r i rozsławiła pod tym względem wyspę na całym świecie.

Po krótkiej wizycie na najsłynniejszych plażach wśród surferów, udamy się w kierunku najbardziej wysuniętego na zachód cypla Bali, gdzie znajduje się Pura Luhur Ulu Watu, sanktuarium zaliczane do panteonu świątyń (tworzą one symboliczny pancerz ochronny dla wyspy – Sad Kahyangan czyli tak zwane. „miejsca boskie” w języku sanskryt). Maleńka trzy-poziomowa pagoda stoi dumnie na skraju 80 metrowej przepaści, a z potężnych urwisk roztacza się zapierający dech widok na ocean. Uważaj jednak, pośród turystów grasuje stado małp, które są małymi złodziejaszkami, uwielbiają wyrywać okulary, naszyjniki, aparaty, czapki, a nawet japonki.

W dramatycznej scenerii zachodzącego słońca na klifach Uluwatu odbędzie się pokaz Kecak, najsłynniejszy balijski taniec ognia. Większość motywów i postaci zaprezentowane w tańcu Kecak wywodzą się ze starożytnej hinduskiej epopei Ramayana. Taniec ten wykonywany jest bez akompaniamentu muzyki, towarzyszy mu jedynie rytmiczne skandowanie „cak cak cak” przez grupę około 50 tancerzy.

Na zakończenie wycieczki proponujemy kolację w restauracji na plaży Jimbaran, serwującej świeże owoce morza i ryby, w magicznej atmosferze, przy zapalonych świecach, przyjemnym zimnym piasku i lokalnej muzyce.

 

RAFTING

Nasz spływ rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia przez profesjonalnego przewodnika, który zapozna Was z zasadami bezpieczeństwa, technikami wiosłowania i pływania pontonem. Po dopasowaniu odpowiedniego sprzętu (kaski, wiosła i kamizeli ratunkowe), zejdziemy malowniczą doliną do rzeki.

W momencie gdy pontony znajda się w wodzie, pełna emocji i wrażeń przygoda się rozpocznie!

Rzeka poniesie Was przez najbardziej urzekające krajobrazy Bali. Głębokie doliny otoczone gęstą, tropikalną dżunglą, tarasy ryżowe i głębokie wąwozy z kaskadowymi wodospadami, bujna roślinność, prymitywne drewniane mosty, wiszące drzewa i dzikie zwierzęta (małpy i ptaki) małe balijskie świątynie oraz starożytne rzeźby wykute w kamieniu – to wszystko spotkasz podczas tej niesamowitej wyprawy.

Spływ na pewno dostarczy Ci mnóstwo adrenaliny, doświadczeni przewodnicy pomogą Ci pokonać najbardziej wymagające odcinki rzeki, która w należy do II i III klasy w skali trudności.

Na koniec, po ekscytującej przygodzie czeka Cię zasłużony gorący prysznic oraz pyszny obiad w formie szwedzkiego stołu.

 

 

 

Do pobrania oferta w PDF: Bali cały rok 2018

CENA ZAWIERA

– noclegi w Sanur Guest House

– transfer z i na lotnisko

– bilet lotniczy

CENA NIE ZAWIERA

– pakiet nurkowań

Rozmowa z Mariuszem „MARIO” Radyko - właścicielem centrum nurkowego DIVING - INDO oraz firmy turystycznej Far-Horizon na Bali w Indonezji.

Miłosz Dąbrowski:
Mariusz jak w ogóle znalazłeś się na Bali?
Mariusz Radyko:
Przyleciałem samolotem, oczywiście (śmiech). Kiedy porzuciłem „pracę w krawacie” najpierw znalazłem się w Egipcie i Sudanie. Szybko jednak dostałem pracę na Malediwach gdzie poznałem mnóstwo ciekawych osób. Byli to miedzy innymi Indonezyjczycy, którzy opowiadali interesujące rzeczy o wyspie Bali. Miejscu egzotycznym i kilka ładnych lat temu prawie dla Polaków nieznanym. Postanowiłem więc odpocząć od nurkowania na Malediwach i pojechać tam na trzytygodniowe wakacje. Zostałem na stałe i jestem tu już ponad 7 lat… Założyłem rodzinę i zapuściłem korzenie!
MD
Czym się zajmujesz na Bali?
MARIO
Pływam na surfingu (śmiech).To mój sposób na życie i spędzanie wolnego czasu. No i oczywiście zajmuję się nurkowaniem. Prowadzę z żoną Ike (jest właśnie Balijką) centrum nurkowe i wraz z dwójką przyjaciół otworzyliśmy firmę turystyczną typu „adventure”: Far-Horizon. Zajmujemy się organizacją ciekawych wakacji dla aktywnych ludzi tzn.: robimy trekking po dżungli , wspinaczkę na wulkany, spotkania z dzikimi plemionami albo łowcami wielorybów, safari nurkowe na Bali albo gdziekolwiek w Indonezji… oczywiście jeżeli ktoś zechce zarezerwować hotel z leżakiem przy basenie – to również możemy zrobić… ale niechętnie 😉
MD
Bali jest obecnie bardzo popularnym miejscem, ale pewnie mało osób wie po co tam jechać, czego się spodziewać, na jakie atrakcje liczyć???
MARIO
Jeśli chodzi o atrakcje podwodne, to jedną z nich jest z pewnością bardzo rzadko spotykana endemiczna ryba zwana Mola Mola (samogłów). Okres w którym jest największe prawdopodobieństwo jej spotkania to miesiące od sierpnia do początków października. Sama ryba to spora zagadka wiadomo o niej niewiele żyje w otwartym oceanie na dużych, niedostępnych dla nurków głębokościach. W wymienionym okresie podąża za ławicami meduz i niesiona zimnymi prądami dociera do wyspy Nusa Penida. Mola Mola można spotkać w tzw. „cleaning stations” gdzie rafowe ryby takie jak banner fish czy cleanning wrasse oczyszczają je z pasożytów. Widowisko jest wyśmienite – niestety dostępne tylko dla doświadczonych nurków ze względu na duże głębokości (nawet 50m), silne prądy i niską temperaturę wody(nawet do 17 stopni!!!).
MD
Opisz czym charakteryzują się nurkowania na Bali.
MARIO
Generalnie nurkowanie (zważywszy na małe rozmiary wyspy: 145×90 km ) jest bardzo urozmaicone – od czarnych kamienistych plaż na północy po słynące z silnych prądów wyspy Nusa Penida, ściany na Manjangan, ostre skały sterczące z morza w okolicach Padangbai…
– Nurkujemy w czterech rejonach:
1) Nusa Penida (często dość wymagające nurkowania ze względu na silne prądy i zimna wodę) piękne rafy ciągnące sie kilometrami, możliwość spotkania Mola Mola piękne korale, ogromne gąbki dochodzące do 6m, manty – na Manta Point niemalże gwarantowane – w sezonie od marca do sierpnia bywa że spotykamy nawet 25 sztuk w czasie jednego nurkowania. Prawie zawsze ogromne bogactwo życia. Z Sanur na miejsca nurkowe wokół Nusa Penida płyniemy ok. 30 minut szybkimi łodziami wyposażonymi w dwa lub trzy silniki po 200km.
2) TULAMBEN, czyli maleńka wieś na północno-wschodnim wybrzeżu. Główna atrakcja to wrak amerykańskiego – 120 – metrowego statku transportowego klasy USS LIBERTY (nie jest to wbrew powszechnej opinii nazwa wraku), który zatonął podczas drugiej wojny światowej trafiony japońską torpedą. Przed atakiem statek był niesprawny, i ciągnięty był przez holownik do stoczni w Surabaya, gdzie miał być remontowany. Trafiony torpedą zerwał się z holu i wylądował na plaży w Tulamben – małej do tej pory wiosce rybackiej – ofiar w ludziach nie było. Do 1963 roku statek stał na brzegu wbity w piasek. Wtedy to miała miejsce erupcja wulkanu oraz trzęsienie ziemi (wulkan Mount Agung, wysokość – 3142 m n.p.m.), które to spowodowały że wrak osunął się głębiej… Wejście jest z brzegu po kamienistej plaży – pierwsze wrażenie – czarny piasek i „czemu mnie tu wieźli z Sanur 2h” Jednak pod wodą są ławice setek jeśli nie tysięcy jackfishów, barwne korale i mnóstwo małych przedstawicieli życia morskiego. Uważne oko zauważy, krewetki , kilka gatunków krabów , pigmey seahorse. Dwa trzy razy w roku bywa także rekin wielorybi. Wrak leży około 30 metrów od brzegu – zaczyna się na 4 i schodzi do około 30 metrów. Poza wrakiem są też inne miejsca nurkowe. Piękne miejsce, piękna sceneria, czarny wulkaniczny piasek i wielki wulkan w tle… Bajka.
3) PADANGBAI i około 10 okolicznych pięknych miejsc nurkowych. Rekiny, żółwie i sepia na 100%. Nurkowania odbywają się najczęściej z lokalnych egzotycznych łódek – jukung – dłubanych z jednego pnia drzewa do których doczepiane są boczne jakby płozy z bambusa. Poza tym oczywiście piękne rafy i sporo życia.
4) MENJAGAN – mała wyspa na Północnym Wschodzie najlepsza widoczność na Bali dochodząca czasami nawet do 70 metrów, rzadko spada poniżej 30 metrów, proste ale atrakcyjne nurkowania, strome ściany, przepiękne korale ogromne gorgonie mnóstwo ryb. Prądy niezauważalne.
MD
A co poza nurkowaniem może zaproponować wyspa Bali przybyłym turystom?
MARIO
Oczywiście surfing (śmiech)… Południowo-wschodnie wybrzeże daje może nie jakieś wielkie ale za to regularne fale do pływania są przez całych 10 miesięcy w roku. Bali daje też idealne warunki do stawiania pierwszych kroków i nauki surfingu. Właśnie regularność fal zrobiła z Bali światowe centrum surfingu. Na Hawajach są ogromne fale, ale tylko cztery miesiące w roku… a u nas fale o wysokości 3-5 metrów są przez co najmniej dziesięć miesięcy. Plaża w miejscowości Kuta aż roi się od wypożyczalni desek i instruktorów gotowych do udzielania lekcji. Naprawdę warto chociaż spróbować – to wydatek rzędu 5-10$, ale w renomowanej szkole może to być nawet 50$.
Poza surfingiem Bali wyróżnia barwna religia hindu – której wyznawców jest aż 96 % na wyspie. Religia jest bardzo ciekawa i powszechnie obecna w codziennym życiu. Jest tu mnóstwo świątyń a obyczaje i obrzędy religijne bardzo barwne i odbywają się codziennie – także jadąc na nurkowanie czy tez rafting można spotkać kolorowa procesję w której uczestniczy niejednokrotnie cała wioska.
Na Bali popularny jest również rafting – spływy rzekami które nie dają zapewne takiej dawki adrenaliny jak wielkie rzeki w Afryce czy Nepalu ale dają możliwość obcowania z dziką przyrodą w dżungli. Jest również kilka parków z dzikimi zwierzakami gdzie można spotkać warany z Komodo, słonie z Sumatry , orangutany z Borneo, rajskie ptaki z Papua czy też kasowari z Seram….
Bali to w końcu dobry przystanek przed podróżą na inne wyspy, niemniej ciekawe niż ta najpopularniejsza… Od wielu lat bardzo popularne są rejsy wycieczkowe czy tez nurkowe w parku narodowym Komodo oferujące niesamowite nurkowania, piękne dzikie plaże jak i możliwość spotkania oko w oko ze słynnym waranem z w jego naturalnym środowisku.
Oczywiście można bawić się w trekking, zdobywać szczyty wulkanów, a wszystko to na różnych poziomach – dla amatorów i bardziej zaprawionych w górskich wspinaczkach… Popularna jest wspinaczka na Mount Agung. Jednak wysoko (do 3142 m n.p.m.) jest już zimno (16 stopni…), ale kto wejdzie i nie zmarznie może podziwiać bajkowy wschód słońca, a przy dobrej widoczności nawet sąsiednie wyspy Lombok i Jawa z ich wulkanami. Widok marzenie.
Dla amatorów zwiedzania też coś się znajdzie. Mamy naprawdę wiele obiektów do zobaczenia; np. świątynię w ULUWATU gdzie codziennie tuz przed zachodem słońca odgrywane jest przedstawienie Kecak Dance, można też zobaczyć katakumby królewskie z IX wieku, pałace i świątynie zbudowane u źródeł rzek… Miasto Ubud które jest Balijska stolica sztuki – przepełnione galeriami sztuki zarówno lokalnej jak i „zachodniej”.
MD
Mario, proste pytanie – kiedy jechać na Bali???
MARIO
Pora deszczowa trwa zwykle cztery miesiące z czego tylko dwa są „męczące”. Oczywiście jest to okres ruchomy: od końca listopada do marca/kwietnia. Wtedy sporo pada, ale też nie więcej niż dwa dni z rzędu. Temperatura podczas opadów jest nawet nieco wyższa, przekracza w dzień jak to ma równiku jest stała w ciągu roku i waha się od 26 do 30 stopni. Większość turystów przyjeżdża latem – kiedy to w Europie, Stanach Australii czy Japonii są wakacje. Najniższa jest wtedy właśnie temperatura i czasami spada do 26 stopni w dzień i nawet do 22 w nocy. To już jest naprawdę zimno…
MD
Jaka nacja odwiedza Was najczęściej.
Mario
Oczywiście ze względu na odległość i kasę najwięcej turystów jest z Australii. Po kilku godzinach lotu mają w Indonezji dużo tańsze wakacje. Poza Australijczykami są chyba wszyscy…
MD
Daleka Azja, czy ta egzotyka ma jakieś przeszkody zdrowotne, jakieś zagrożenia???
Mario
Pod tym względem nie różnimy się od Europy. Nie ma szczególnego niebezpieczeństwa i nie ma żadnych obligatoryjnych szczepień. Ministerstwo turystyki Indonezji wydało, w postaci naklejek, ostrzeżenie przed podróżowaniem w swoim własnym kraju travel warning: Indonesia – dangerously beautifull – kto tego żartu nie rozumie nie powinien tu przyjeżdżać!
MD
No cóż, pozostaje mi tylko w Twoim imieniu zaprosić wszystkich na Bali. Dziękuję za rozmowę.

MOŻE INNA OFERTA CIĘ ZAINTERESUJE?

Indonezja Bali | Cały rok 2018

Banda Archipelag | Marzec 2020

Karaiby | luty 2019

Antarktyda | Luty 2019

BIURO PODRÓŻY AQUATRAVEL.EU

MASZ PYTANIA? POMOŻEMY

DANE FIRMOWE

PHU Aquamania
ul. Iwaszkiewicza 42/1, 10-089 Olsztyn
NIP 739-283-96-16
ING BANK ŚLĄSKI O/Olsztyn 29 1050 1807 1000 0023 0146 2129

© 2016 AQUATRAVEL.EU - Podróżować znaczy żyć.
Serwis używa plików cookies.