TURCJA/KAS

czyli zawsze udane wakacje w niesamowitym miejscu

Doświadczenie

Kierunek sprawdzony, to 17 wyprawa na tym kierunku.

20-27 sierpnia 2018 r.

Nurkowanie, zwiedzanie, plaża…

Kas, Riwiera Turecka, Turcja

Państwo płożone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo w Europie.

520 EURO osoba nurkująca

390 EURO osoba nienurkująca

+ przelot ok. 1400 PLN

Miłosz ! Fantastyczne nurki. Pozdrawiam

STASIEK MILEWSKI

Urokliwe miejsce

Dla większości z nas Riwiera Turecka to główne dwa ośrodki Alania i Antalia. Obecnie coraz bardziej popularny jest jednak obszar zachodniego wybrzeża kraju. Oprócz większych miast takich jak np. Bodrum, ta część Turcji to naprawdę wiele urokliwych miasteczek otoczonych skałami a z drugiej strony turkusowym morzem. To w nich możemy ukryć się od mas turystów które zapewniają nam wielkie kurorty i ośrodki.

Jednym z takich miejsc jest na pewno Kas, ulokowane pomiędzy Dalaman (wschód) a Antalią (zachód). Do każdego z tych dużych miast z lotniskami mamy z Kas ok. 200 km.

 

Kas jest miejscem, gdzie ci, którzy szukają przygody i piękna otaczającej przyrody, na pewno nie będą rozczarowani. Z drogi położonej na prawie kilometrowej górze wyraźnie widać, że miasto położone jest w zatoce dającej swój początek półwyspowi. Już pierwszy rzut oka na miasteczko daje poczucie że dobrze trafiliśmy. Obecnie populacja Kas wynosi 4600 mieszkańców (informuje o tym specjalna tablica u bram miasta) a w sezonie letnim statystyki te ciągną w górę licznie przebywający tu turyści.

 

Nawet w lipcu i sierpniu czyli w szczycie sezonu w Kas turyści nie przeszkadzają, ich liczba nie męczy… Kas przeważnie odwiedzają Turcy oraz mieszkańcy europy zachodniej, Brytyjczycy. Nie ma w ogóle Rosjan… W miasteczku do dzisiaj znaleźć można ślady działalności człowieka nawet z 8 wieku p.n.e. Obszar ten w czasach starożytnych gościł licyjską cywilizację i był ważną osadą o znaczeniu historycznym; do dzisiaj podziwiamy ślady po starożytnych czasach takie jak hellenistyczny teatr zachowany w całkiem dobrym stanie, wykute w skale licyjskie grobowce, czy sarkofagi widoczne w centrum miasteczka.

Co robić w Kas? W Kas jest kilka ośrodków, które oferują tandemowe loty na paraglajcie nad miasteczkiem. Przy dobrym wietrze instruktor potrafi utrzymać skrzydło w powietrzu przez długi czas, a my mamy mnóstwo czasu na podziwianie bajecznych widoków. Polecam lot szczególnie tuż przed zachodem słońca. Kto się boi latać, może wybrać się w pobliskie góry na spływ kajakowy. Mamy też do dyspozycji dwie piękne plaże. Kaputas Beach to niewielka piaszczysta plaża położona na klifie. Silne fale zapewnią dobrą zabawę w wodzie, a piękno plaży pomoże w odpoczynku, szum morza może nas nawet ukoić do snu…
Jeśli dla kogoś ta plaża jest zbyt mała, kilka km dalej w Patarze mamy jedną z najdłuższych plaż – 18 km gorącego piachu czeka na nas…

 

W czasach starożytnych Patara była dużym i ważnym ośrodkiem; rezydencją boga słońca Apollona. Przed wejściem na plażę widać ruiny miasta, wielki łuk triumfalny, teatr i wiele innych szczątków dawnych budowli.
Nie trudno podczas pobytu w Kas znaleźć się w Grecji. Najdalej wysunięta na wschód grecka wyspa Meis zaprasza…
Znajdziemy się na niej już po 20-30 minutach płynięcia łodzią. Co prawda ceny na wyspie dorównują najdroższym europejskim kurortom, ale z pewnością warto zwiedzić wyspę. Polacy nie potrzebują ani wizy ani paszportu, pływa na nią mnóstwo łodzi; tak więc planowanie podróży na Meis nie jest niczym trudnym.

 

Nurkowanie

 

 

Nurkowanie odbywa się z zaprzyjaźnioną bazą Natura Blue, której właściciel Jozef od ponad 15 lat jest naszym bliskim przyjacielem i przede wszystkim niesamowicie życzliwym i pomocnym człowiekiem. Każdy może być pewien, iż pod jego opieką zobaczy wszystko co najlepsze.

Żółwie, ławice jackfishów, barakudy, ośmiornice i kraby to wszystko możemy zobaczyć podczas nurkowań. Występuje tu także kilka gatunków ślimaków nagoskrzelnych. Dla nurkujących po raz pierwszy w tureckich wodach bogactwo życia choć oczywiście nie takie jak w morzu czerwonym i tak daje pozytywne zaskoczenie. Woda ma duże zasolenie a widoczność sięga nawet 40 metrów (w lipcu trochę się pogarsza). We wrześniu woda osiąga temperaturę nawet 29 stopni Celsjusza. Klimat nurkowań tworzą niesamowite formacje skalne, wąwozy, kaniony, jaskinie i kamienie. Jest też kilka wraków a wśród nich najbardziej znany Uluburun.

 

Wrak Uluburun to najstarszy i najobficiej zaopatrzony statek antyczny wyciągnięty z dna Morza Śródziemnego, który zatonął ok. 1300 r. p. n. e. Odkrył go w 1982 roku poławiacz gąbek Mehmet Cakir. Turcy wykonali dwie kopie tej 15 metrowej drewnianej łodzi. Jedna została przekazana do muzeum morskiego w Bodrum, a druga spoczęła w okolicach Kas jesienią 2006 roku.
Niestety ostatniej zimy przywiązany do skał grubymi linami wrak poddał się siłom przyrody. Targany przez morskie fale i prądy przełamał się…Mając w pamięci jak stał pod wodą na pełnym żaglu jego obecny widok mocno mnie zasmucił…
Wielu płetwonurków pociągają nurkowania wrakowe. Jeśli wraki zachowane są w dobrym, nienaruszonym stanie i nie spoczywają na głębokościach dostępnych dla nielicznych z nas to szybko stają się prawdziwą mekką…

 

Tak będzie pewnie także z wrakiem wojskowego samolotu transportowego C-47 Dakota. Wrak samolotu jest raczej rzadkością, a w Kas można było zanurkować na wraku włoskiego samolotu z II wojny światowej. To nurkowanie niestety już nie jest dla każdego (głębokość 60 m), a i sam wrak zdecydowanie mniej atrakcyjny, ponieważ tak naprawdę zostały z niego tylko 2 silniki…
W pierwszym dniu naszych nurkowań, kilka łodzi z Kas przetransportowało ten dar tureckiej armii na miejsce zwane Lighthouse. Oczywiście już dzień później udało nam się zanurkować na wraku i z dumą muszę stwierdzić, że byliśmy na nim pierwszymi płetwonurkami…
Samolot wyglądał pięknie. Z racji niedużej głębokości (18 metrów) można było zabrać na niego niemal każdego, spokojnie dało się go opłynąć kilka razy włącznie z odwiedzeniem wnętrza samolotu. Służył on przez wiele lat tureckiej armii, latał bojowo nawet podczas wojny z Cyprem. Samolot C-47 Dakota to kawał historii światowego lotnictwa. Zaspakajając swą ciekawość udało mi się zebrać sporo interesujących informacji na temat tego modelu.

 

Douglas C-47 Skytrain to amerykański samolot transportowy bazujący na modelu pasażerskiego DC-3. Douglas Commercial – 3 był jednym z najpopularniejszych samolotów w historii lotnictwa. Od 1935 roku wyprodukowano ich 17,276 sztuk – wliczając wszystkie fabryki produkujące go na licencji (Li-2 w ZSRR i Showa L2D w Japonii). Do dziś ponad 300 maszyn jest w ciągłej eksploatacji.
Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej wojsko amerykańskie zamówiło wersję samolotu z dużymi drzwiami, wzmocnioną podłogą i kabina przystosowaną do skakania ze spadochronem. Samolot wyposażono w dwa silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92 o mocy 2 x 882 kW. Samolot dzięki temu potrafił zabrać ładunki o masie ponad 4500 kg! Załogę stanowiła ekipa 4-5 osób. C-47 był podstawowym samolotem transportowym podczas II wojny światowej, latali na nim nawet polscy piloci RAF-u. Wiele lat później uzbrojony i oznaczony jako C-47 Spooky samolot ten latał podczas wojny wietnamskiej.

 

Dane Techniczne:
Konstrukcja: metalowa
Napęd: 2 tłokowe silniki gwiazdowe silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92
Moc: 2 x 1200 KM
Rozpiętość skrzydeł: 28,96 m
Długość: 19,64 m
Wysokość: 5,18 m
Powierzchnia nośna: 91,8 m2
Masa własna: 7460 kg
Max. prędkość: 326 km/h
Pułap: 7170 m
Zasięg 2400 km

 

Każde kolejne wakacje w Turcji utwierdzają nas w przekonaniu, że jest to idealne miejsce na niedrogi wypoczynek i niezapomniane nurkowania. Profesjonale i serdeczne podejście naszych przyjaciół z bazy nurkowej wyznacza nowe standardy i sprawia że za nimi tęsknimy… Nowy wrak samolotu jest tylko jeszcze jednym argumentem dla którego warto wracać do Kas… Przecież to tylko 3 godziny lotu!

 

 

Nocleg

 

 

Hotel Phellos jest usytuowany w centrum miejscowości Kas ok 100m od morza, a także 170 km od lotniska w Dalamanie i 190 km od lotniska w Antalyi.

 

Pokoje wyposażone są w klimatyzację, telefon, tv satelitarną, balkony, a także część pokoi ma minibar. Łazienki wyposażone są w prysznic, toaletę i suszarki.

 

Hotel posiada 76 standardowych pokoi, 8 pokoi typu suite i 5 pokoi rodzinnych.

 

W hotelu znajduje się restauracja w której serwowane są różne posiłki rano i wieczorem. Restauracja może pomieścić 350 osób w części osłoniętej i na tarasie na otwartym powietrzu.

 

Hotel posiada basen zewnętrzny z wodą słodką, basen dla dzieci, bar przy basenie, lobby bar, bar na tarasie, plac zabaw dla dzieci, pralnię, salon masażu, sejf w recepcji. W hotelu znajdą Państwo także basen wewnętrzny i saunę.

 

 

Wycieczki fakultatywne

 

 

Saklikent, Santos, Patara, Kaputas Beach, Myra – w zależności od ilości chętnych –  15-30 EURO/osoba

 

 

 

Do pobrania oferta w PDF: Turcja KAS 2018

CENA ZAWIERA

– zakwaterowanie w hotelu w pokojach 2,3-osobowych ze śniadaniem

– transfer lotnisko – hotel – lotnisko

– dla osób nurkujących pakiet 5 dni nurkowych (2 nurkowania dziennie)

– opiekę polskiego pilota/instruktora

– ubezpieczenie podstawowe KL, NNW, bagaż

– ubezpieczenie organizatora turystyki

CENA NIE ZAWIERA

– wizy tureckiej

– przelotu Warszawa – Dalaman – Warszawa

– pozostałych posiłków

– wypożyczanego sprzętu

– napiwków

– obowiązkowego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

– ubezpieczenia nurkowego, kosztów rezygnacji i chorób przewlekłych

MOŻE INNA OFERTA CIĘ ZAINTERESUJE?

Indonezja Bali | Cały rok 2018

Banda Archipelag | Marzec 2020

Karaiby | luty 2019

Antarktyda | Luty 2019

BIURO PODRÓŻY AQUATRAVEL.EU

MASZ PYTANIA? POMOŻEMY

DANE FIRMOWE

PHU Aquamania
ul. Iwaszkiewicza 42/1, 10-089 Olsztyn
NIP 739-283-96-16
ING BANK ŚLĄSKI O/Olsztyn 29 1050 1807 1000 0023 0146 2129

© 2016 AQUATRAVEL.EU - Podróżować znaczy żyć.
Serwis używa plików cookies.