BALI - Wyspa Bogów i Demonów w super cenie....

10 dni… relaksu, nurkowań, wycieczek i zabawy

Doświadczenie

Kierunek sprawdzony, to kolejna wyprawa na tym kierunku.

unikalna możliwość poznania wyspy Bali w SUPER cenie

kwiecień 2021 r.

*** Termin wyjazdu z powodu przelotów może ulec zmianie ***

Bali, Indonezja

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

Cena wyjazdu 4659 PLN

 

UWAGA: dziecko do 12 lat na dostawce w pokoju rodziców 4459 PLN

 

cena jest aktualna na dzień publikacji oferty i w późniejszym terminie może się zmienić

Zawsze fajna ekipa z wami choćby na koniec świata.

PIOTR

Kolajny doskonały wyjazdy z AQUATRAVEL

Bali jest miejscem uważanym przez wielu turystów za najlepsze wakacje na świecie… Sympatyczni mieszkańcy, sielanka, niesamowite krajobrazy, przyjazny i cieplutki klimat oraz niepowtarzalne nurkowania! Możemy spotkać tu manty i słynne mola mola, zachwyca świat korali i ukwiałów oraz bogactwo życia makro.

 

Teraz dzięki promocjom na bilety lotnicze i specjalnie rodzinnej cenie hotelu, a także zniżkach w ofercie nurkowań i wycieczek, Bali staje się naprawdę dostępne dla każdego…

 

Na miejscu opieka polskich przewodników !!!

Zaplanuj dla siebie i swojej rodziny czas i koszty samodzielnie

 

Oferujemy także wiele innych możliwości zwiedzenia wyspy inaczej niż robi to reszta turystów… Znamy bardzo dobrze wyspę i wszystko, co chcecie robić dostosujemy specjalnie dla Was.

Program wyjazdu zależy tylko od Was 🙂

Hotel

 

Opis hotelu: Nowy hotel w Sanur, posiada własny basen, usytuowany w idealnym miejscu – 5 minut spacerkiem od morza, w okolicy centrum Sanur (bary, restauracje, sklepy, pamiątki – na wyciągnięcie ręki).
Hotel posiada 4 pokoje z łóżkami singiel i 4 z łóżkami double, bezpłatne wifi, 24 – godzinną obsługę, własny bar i centrum nurkowe… Obsługa i samo miejsce tworzą niepowtarzalny sielankowy klimat. Dojazd z i na lotnisko zajmuje 30 minut.

 

Zobacz hotel: https://youtu.be/QdeOGSwtmm0

 

Nurkowanie

 

Przykładowe ceny nurkowań

 

Tulamben, Amed – 115 USD

Padangbai -120 USD

Mimpang/Tepekong (shark point) 130 USD

Nusa Penida 150 USD

 

 

Reszta cen, opis miejsc nurkowych i wycieczek lądowych: www.diving-indo.pl

 

Miejsca nurkowe

 

 

Nusa Penida

 

W tym rejonie znajdują się trzy wyspy Nusa Penida, Nusa Lembongan oraz Nusa Ceningan. Wyspy położone są na wschód od Denpasar, od którego oddziela je cieśnina Badung. Miejsca nurkowe, otaczające wyspy, są w ocenie znawców jednymi z najciekawszych miejsc nurkowych w Indonezji. Jednak warunki tam panujące stwarzają niekiedy spore wyzwanie ze względu na silne prądy, osiągające cztery i więcej węzłów. Prądy z wnętrza oceanu, oprócz doskonałej widoczności powodują znaczne spadki temperatury wody. Oto niektóre z nich:

** Manta Point znajduje się przy wyspie Nusa Penida w okolicach przylądka Padan. Tytułową atrakcją tego miejsca są spotykane tam Manty. Niemalże ze stuprocentową pewnością możemy liczyć na spotkanie grup nawet do kilkunastu osobników. Niektóre z nich mogą osiągać nawet do 5 m rozpiętości

Warunki:

Maksymalna głębokość 15m

Widoczność 10 -15m

Dość silne falowanie

 

**Crystal Bay (Penida Bay) – u wejścia do cieśniny Toyapakeh, oddzielającej Nusa Penida od wyspy Nusa Lembongan znajduje się sympatyczna zatoka z widokiem na skalista wysepkę w formie odpoczywającego słonia. Miejsce znane niemalże na całym świecie, a to ze względu na możliwość obserwowania tam unikalnych ryb Mola Mola (oceanic sunfish).

Warunki:

Maksymalna głębokość 40m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silne prądy

 

**Toyapakeh – mała muzułmańska wioska na przeciwległym północnym krańcu cieśniny o tej samej nazwie. Na dość ostro opadającym zboczu rafy możemy zaobserwować ogromne bogactwo korali i ryb. Zanurzając się do głębokości 25 -30 m możemy czasami spotkać Mola Mola , duże grupy Bat Fish, Unikorn Fish a czasami nawet rekiny White Tip.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silne prądy

 

**S.D. Nazwa wzięła się od powszechnie używanego skrótu nazwy „Sekolah Dasar” (szkoła podstawowa), czyli okolicznej szkoły podstawowej, w pobliżu której rozpoczynamy nurkowanie. Stosunkowo dość łagodnie opadające zbocze pokryte jest wspaniałym dywanem korali. Również tutaj spotykamy liczne ławice ryb koralowych, a uważni obserwatorzy czasami wypatrzą zielonego Frog Fish’a.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silny prąd

 

**Sakenan (inaczej Jangka Point) – miejsce położone na północno-wschodnim krańcu wyspy Lembongan. Miejsce podobne do wyżej opisywanego S.D. . Tutaj również możemy liczyć na towarzystwo rafowych rekinów White Tip.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silny prąd

 

 

Padang Bai

 

To malutkie portowe miasteczko położone około 40 minut jazdy samochodem z Denpasar. Z portu Padang Bai kilka razy dziennie odchodzą promy na pobliski Lombok oraz inne wyspy archipelagu. Aby dostać się do miejsc nurkowych korzystamy z lokalnych łodzi typu Jukung. Są to niewielkie łodzie rybackie zabierające do 4 nurków, zaopatrzone w dwa pływaki i silnik zaburtowy. Do najbardziej oddalonych raf Tepekong i Mimpang podróż Jukungiem zajmuje nam 30 min.

 

**Mimpang położony jest nieopodal Tepekong. Są to ostre, wystające na kilkanaście metrów nad powierzchnie wody skały. Miejsce to, często nawiedzane jest przez niezwykle silne prądy i falowanie. Niekiedy uniemożliwia to nurkowanie a często stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych nurków. Nie mniej jednak pod opieka doświadczonych przewodników możemy z zapartym tchem obserwować grasujące tam rekiny rafowe White Tip, ogromne Giant Travely, żółwie oraz wspaniałą gamę kolorów, zapewnioną przez miękkie i twarde korale oraz liczne ławice ryb.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Częste silne prądy i falowanie

 

**Tepekonkg – to mała skalista wysepka 100x50m, nie posiadająca plaży. Bogactwo kolorów i kształtów serwują nam liczne miękkie i twarde korale. Podwodne jaskinie zamieszkałe są przez stada dorastających tam rekinów White Tip. Tutaj też często spotkamy żółwie dwóch gatunków (Hawksbill i Green Turtle). Również na Tepekong można zobaczyć pokaźnych rozmiarów Cuttle fish’e. Miejsce to wraz z Mimpang należy bezsprzecznie do czołówki miejsc nurkowych na Bali.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 30m+

Czasami bardzo silny prąd i falowanie

 

**Blue Lagoon znajduje się tylko 5 min płynięcia łodzią od portu w Padang Bai. Jest to niewielka spokojna laguna z białym koralowym piaskiem. Możemy spotkać tutaj takie ciekawe okazy jak Black Frog Fish, Leaf Fish, mnóstwo krewetek i innych skorupiaków. Blue lagoon to również dobre miejsce na zrobienie nocnego nurkowania.

Warunki:

Maksymalna głębokość 20m+

Widoczność 15m+

Czasami słaby prąd

 

 

 

Tulamben

 

to chyba najsłynniejsze miejsce nurkowe na Bali. Mała spokojna wioska, na powierzchni nie zdradza swojego bogactwa. Wulkaniczna plaża pokryta jest okrągłymi kamieniami i czarnym wulkanicznym piaskiem. Jest ona bramą do wspaniałego bogactwa podmorskiej fauny i flory. Największą atrakcja tego miejsca jest wrak amerykańskiego statku USS Liberty. Juz około 30m od plaży spoczywa zbudowany 1918 roku statek handlowy. Przełamany na pół, rozciąga się na długości ponad 100m, schodząc stopniowo w dół. Rufa z dobrze zachowaną ogromną płetwą sterową zaczyna się już na głębokości 3m a dziób statku z widocznym działem leży na 29 m.

11 stycznia 1942 r. USS Liberty został trafiony torpedami z japońskiej łodzi podwodnej podczas przekraczania cieśniny Lombok. Dwa amerykańskie niszczyciele usiłowały doholować poważnie uszkodzony statek do portu w Singaraja. Jednak nabierał on coraz więcej wody, tak że załoga opuściła go na plaży w Tulamben. Tu pozostał do 1963 r. Lokalni „przedsiębiorcy” opróżnili wrak z ładunku, którym wg niektórych źródeł był surowy kauczuk i szyny kolejowe. Przystąpili też do cięcia statku na złom. Dalsza eksploatacja została przerwana przez wybuch pobliskiego wulkanu Gunung Agung. Eksplozja była katastrofą dla ludności i środowiska. Dziesiątki tysięcy ludzi straciło życie a setki hektarów urodzajnych pól ryżowych zostało bezpowrotnie zniszczone. Wybuch wulkanu zepchnął USS Liberty z plaży pod wodę, przy okazji przełamując go na pół.

Przez prawie 45 lat podwodne życie opanowało wrak, który stal się wspaniałym koralowym ogrodem. Tysiące ryb i korali oraz innych zwierząt sprawia, że to miejsce jest wg wielu najlepszym nurkowiskiem na Bali. Łatwe warunki nurkowania kwalifikują to miejsce również dla nocnych nurkowań.

Warunki:

Maksymalna głębokość 30m+

Widoczność 15m+

Czasami słaby prąd i falowanie

 

Tulamben oferuje nam więcej atrakcyjnych miejsc nurkowych takich jak Drop Off, Paradise, Seraja (raj dla pasjonujących się podwodną makrofotografią) oraz kilka innych.

W Tulamben znajdziemy też nieźle rozwiniętą bazę hotelowa. Można tutaj spędzić 3-4 dni i praktycznie każde nurkownie robić w innym niezapomnianym miejscu.

Dojazd z Denpasar zajmuje nam około 2.5 godziny. Należy tu jednak podkreślić, że trudy podroży rekompensują nam zapierające dech w piersiach widoki na tarasowe pola ryżowe, mijane świątynie hinduskie, wulkan Gunug Agung oraz położone wzdłuż drogi malownicze wioski, w których zajęcia miejscowej ludności koncentrują się wzdłuż przejeżdżanej trasy.

Wycieczki lądowe

 

KINTAMANI

Wyprawę Kintamani zaczynamy od miasteczka Ubud, stolicy artystycznej wyspy Bali, w którego sercu leży bujna dżungla z sanktuarium Mandala Suci Wenara Wana. Ten święty małpi las i rezerwat przyrody zamieszkuje populacja długoogonowych makaków, licząca kilkaset przedstawicieli. Na obszarze lasu znajdują się 3 świątynie: śmierci, obmywania i kremacji. Małpy zajmują szczególne i symboliczne miejsce w hinduistycznych wierzeniach i kulturze panującej na Bali – pojawiają się w literaturze, w tańcach i na rzeźbach, stąd Balijczycy oddają im należny szacunek i cześć.

Z Ubud droga poprowadzi przez wyjątkowe krajobrazy balijskie, tradycyjne wioski, lokalne świątynie i bujne pola ryżowe. Następny przystanek to miejscowość Tegallalang – słynie ze stromo opadających, pięknych, zielonych tarasów ryżowych, opartych na dawnym systemie nawadniania oraz balijskiej wspólnoty rolniczej – „subak”. Następnie ruszymy malownicza trasą w kierunku północnym do górskiej krainy wulkanów, Kintamani, położonej na wysokości 1450 m.n.p.m. Kręta droga zboczami wulkanu Batur doprowadzi nas do ogromnej kaldery w której mieści się największy zbiornik wodny Bali – jezioro Batur.

Wyboistą drogą, wzdłuż brzegu dojedziemy do Trunyan, odizolowanej wioski, stanowiącej jedną z ostatnich osad autochtonicznych ludów Bali Aga. Potomkowie pierwotnych mieszkańców Bali zabiorą nas czółnami na swój tajemniczy cmentarz, gdzie praktykuje się pradawny rytuał pozostawiania zmarłych osobników z tej społeczności na ziemi, pod bambusowymi szałasami, bez konieczności zakopywania ciał.

Czas na obiad w formie szwedzkiego stołu restauracji z tarasem widokowym na krawędzi kaldery, z którego roztacza się niesamowita panorama góry Batur.

Po posiłku wstąpimy na plantację tropikalnych owoców, egzotycznych roślin oraz warsztaty kawy, gdzie będziesz miał możliwość degustacji rozmaitych odmian herbaty i kawy, w tym specjalnego gatunku kawy Luwak.

Aby bliżej poznać kulturę Balijską, odwiedzimy świątynię Pura Tirta Empul, miejsce, gdzie bije święte źródło, którego wodę Balijczycy używają do odprawiania obrzędów, ceremonii i kąpieli rytualnych.

Na zakończenie wyprawy Kintamani przejedziemy trasą w dół do zachwycającej doliny rzeki Pakerisan. Zobaczymy najstarszy zabytek archeologiczny na Bali pochodzący z XI wieku – królewskie grobowce Gunung Kawi. 9 posągów (candi) wykutych w litej skale, poświęcone Anak Wungsu, władcy panującemu na Bali oraz jego 4 żonom i 4 konkubinom.

 

ULUWATU

Naszą wyprawę do Uluwatu zaczynamy od Kedonganan w zatoce Jimbaran, gdzie znajduje się słynny mokry targ rybny. Tutaj znajdziemy owoce morza oraz ryby z dziennego połowu, które następnie trafią na stoły pobliskich restauracji jako dania serwowane przy kolacji.

Kontynuujemy naszą podróż w kierunku południowym, na wapienny płaskowyż zwany Bukit Penninsula, który jest najbardziej jałowym i suchym rejonem Bali. Linia wybrzeża powoli zmieni się z łagodnych wzniesień w strome klify. Rozbijające się wzdłuż południowo – zachodniego wybrzeża długie fale oceaniczne przekładają się na najlepsze warunki do uprawiania surfingu. Dyscyplina ta pojawiła się na Bali już w 1930 r i rozsławiła pod tym względem wyspę na całym świecie.

Po krótkiej wizycie na najsłynniejszych plażach wśród surferów, udamy się w kierunku najbardziej wysuniętego na zachód cypla Bali, gdzie znajduje się Pura Luhur Ulu Watu, sanktuarium zaliczane do panteonu świątyń (tworzą one symboliczny pancerz ochronny dla wyspy – Sad Kahyangan czyli tak zwane. „miejsca boskie” w języku sanskryt). Maleńka trzy-poziomowa pagoda stoi dumnie na skraju 80 metrowej przepaści, a z potężnych urwisk roztacza się zapierający dech widok na ocean. Uważaj jednak, pośród turystów grasuje stado małp, które są małymi złodziejaszkami, uwielbiają wyrywać okulary, naszyjniki, aparaty, czapki, a nawet japonki.

W dramatycznej scenerii zachodzącego słońca na klifach Uluwatu odbędzie się pokaz Kecak, najsłynniejszy balijski taniec ognia. Większość motywów i postaci zaprezentowane w tańcu Kecak wywodzą się ze starożytnej hinduskiej epopei Ramayana. Taniec ten wykonywany jest bez akompaniamentu muzyki, towarzyszy mu jedynie rytmiczne skandowanie „cak cak cak” przez grupę około 50 tancerzy.

Na zakończenie wycieczki proponujemy kolację w restauracji na plaży Jimbaran, serwującej świeże owoce morza i ryby, w magicznej atmosferze, przy zapalonych świecach, przyjemnym zimnym piasku i lokalnej muzyce.

 

 

 

Do pobrania oferta w PDF: BALI kwiecień 2021

CENA ZAWIERA

– przelot Warszawa-Denpasar-Warszawa

– 10 noclegów (Sanur Guest House) ze śniadaniami w pokojach dwuosobowych

– transfery z i na lotnisko

– 2 wycieczki lądowe: Uluwatu i Kintamani

– opiekę polskiego pilota/instruktora

– ubezpieczenie podstawowe KL, NNW, bagaż

– ubezpieczenie organizatora turystyki

– UWAGA: dziecko do 12 lat na dostawce w pokoju rodziców 4359 PLN

CENA NIE ZAWIERA

– pakietu nurkowań

– pozostałych posiłków

– wypożyczanego sprzętu

– napiwków

– obowiązkowego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

– ubezpieczenia nurkowego, kosztów rezygnacji i chorób przewlekłych

Rozmowa z Mariuszem „MARIO” Radyko - właścicielem centrum nurkowego DIVING - INDO oraz firmy turystycznej Far-Horizon na Bali w Indonezji.

Miłosz Dąbrowski:
Mariusz jak w ogóle znalazłeś się na Bali?
Mariusz Radyko:
Przyleciałem samolotem, oczywiście (śmiech). Kiedy porzuciłem „pracę w krawacie” najpierw znalazłem się w Egipcie i Sudanie. Szybko jednak dostałem pracę na Malediwach gdzie poznałem mnóstwo ciekawych osób. Byli to miedzy innymi Indonezyjczycy, którzy opowiadali interesujące rzeczy o wyspie Bali. Miejscu egzotycznym i kilka ładnych lat temu prawie dla Polaków nieznanym. Postanowiłem więc odpocząć od nurkowania na Malediwach i pojechać tam na trzytygodniowe wakacje. Zostałem na stałe i jestem tu już ponad 7 lat… Założyłem rodzinę i zapuściłem korzenie!
MD
Czym się zajmujesz na Bali?
MARIO
Pływam na surfingu (śmiech).To mój sposób na życie i spędzanie wolnego czasu. No i oczywiście zajmuję się nurkowaniem. Prowadzę z żoną Ike (jest właśnie Balijką) centrum nurkowe i wraz z dwójką przyjaciół otworzyliśmy firmę turystyczną typu „adventure”: Far-Horizon. Zajmujemy się organizacją ciekawych wakacji dla aktywnych ludzi tzn.: robimy trekking po dżungli , wspinaczkę na wulkany, spotkania z dzikimi plemionami albo łowcami wielorybów, safari nurkowe na Bali albo gdziekolwiek w Indonezji… oczywiście jeżeli ktoś zechce zarezerwować hotel z leżakiem przy basenie – to również możemy zrobić… ale niechętnie 😉
MD
Bali jest obecnie bardzo popularnym miejscem, ale pewnie mało osób wie po co tam jechać, czego się spodziewać, na jakie atrakcje liczyć???
MARIO
Jeśli chodzi o atrakcje podwodne, to jedną z nich jest z pewnością bardzo rzadko spotykana endemiczna ryba zwana Mola Mola (samogłów). Okres w którym jest największe prawdopodobieństwo jej spotkania to miesiące od sierpnia do początków października. Sama ryba to spora zagadka wiadomo o niej niewiele żyje w otwartym oceanie na dużych, niedostępnych dla nurków głębokościach. W wymienionym okresie podąża za ławicami meduz i niesiona zimnymi prądami dociera do wyspy Nusa Penida. Mola Mola można spotkać w tzw. „cleaning stations” gdzie rafowe ryby takie jak banner fish czy cleanning wrasse oczyszczają je z pasożytów. Widowisko jest wyśmienite – niestety dostępne tylko dla doświadczonych nurków ze względu na duże głębokości (nawet 50m), silne prądy i niską temperaturę wody(nawet do 17 stopni!!!).
MD
Opisz czym charakteryzują się nurkowania na Bali.
MARIO
Generalnie nurkowanie (zważywszy na małe rozmiary wyspy: 145×90 km ) jest bardzo urozmaicone – od czarnych kamienistych plaż na północy po słynące z silnych prądów wyspy Nusa Penida, ściany na Manjangan, ostre skały sterczące z morza w okolicach Padangbai…
– Nurkujemy w czterech rejonach:
1) Nusa Penida (często dość wymagające nurkowania ze względu na silne prądy i zimna wodę) piękne rafy ciągnące sie kilometrami, możliwość spotkania Mola Mola piękne korale, ogromne gąbki dochodzące do 6m, manty – na Manta Point niemalże gwarantowane – w sezonie od marca do sierpnia bywa że spotykamy nawet 25 sztuk w czasie jednego nurkowania. Prawie zawsze ogromne bogactwo życia. Z Sanur na miejsca nurkowe wokół Nusa Penida płyniemy ok. 30 minut szybkimi łodziami wyposażonymi w dwa lub trzy silniki po 200km.
2) TULAMBEN, czyli maleńka wieś na północno-wschodnim wybrzeżu. Główna atrakcja to wrak amerykańskiego – 120 – metrowego statku transportowego klasy USS LIBERTY (nie jest to wbrew powszechnej opinii nazwa wraku), który zatonął podczas drugiej wojny światowej trafiony japońską torpedą. Przed atakiem statek był niesprawny, i ciągnięty był przez holownik do stoczni w Surabaya, gdzie miał być remontowany. Trafiony torpedą zerwał się z holu i wylądował na plaży w Tulamben – małej do tej pory wiosce rybackiej – ofiar w ludziach nie było. Do 1963 roku statek stał na brzegu wbity w piasek. Wtedy to miała miejsce erupcja wulkanu oraz trzęsienie ziemi (wulkan Mount Agung, wysokość – 3142 m n.p.m.), które to spowodowały że wrak osunął się głębiej… Wejście jest z brzegu po kamienistej plaży – pierwsze wrażenie – czarny piasek i „czemu mnie tu wieźli z Sanur 2h” Jednak pod wodą są ławice setek jeśli nie tysięcy jackfishów, barwne korale i mnóstwo małych przedstawicieli życia morskiego. Uważne oko zauważy, krewetki , kilka gatunków krabów , pigmey seahorse. Dwa trzy razy w roku bywa także rekin wielorybi. Wrak leży około 30 metrów od brzegu – zaczyna się na 4 i schodzi do około 30 metrów. Poza wrakiem są też inne miejsca nurkowe. Piękne miejsce, piękna sceneria, czarny wulkaniczny piasek i wielki wulkan w tle… Bajka.
3) PADANGBAI i około 10 okolicznych pięknych miejsc nurkowych. Rekiny, żółwie i sepia na 100%. Nurkowania odbywają się najczęściej z lokalnych egzotycznych łódek – jukung – dłubanych z jednego pnia drzewa do których doczepiane są boczne jakby płozy z bambusa. Poza tym oczywiście piękne rafy i sporo życia.
4) MENJAGAN – mała wyspa na Północnym Wschodzie najlepsza widoczność na Bali dochodząca czasami nawet do 70 metrów, rzadko spada poniżej 30 metrów, proste ale atrakcyjne nurkowania, strome ściany, przepiękne korale ogromne gorgonie mnóstwo ryb. Prądy niezauważalne.
MD
A co poza nurkowaniem może zaproponować wyspa Bali przybyłym turystom?
MARIO
Oczywiście surfing (śmiech)… Południowo-wschodnie wybrzeże daje może nie jakieś wielkie ale za to regularne fale do pływania są przez całych 10 miesięcy w roku. Bali daje też idealne warunki do stawiania pierwszych kroków i nauki surfingu. Właśnie regularność fal zrobiła z Bali światowe centrum surfingu. Na Hawajach są ogromne fale, ale tylko cztery miesiące w roku… a u nas fale o wysokości 3-5 metrów są przez co najmniej dziesięć miesięcy. Plaża w miejscowości Kuta aż roi się od wypożyczalni desek i instruktorów gotowych do udzielania lekcji. Naprawdę warto chociaż spróbować – to wydatek rzędu 5-10$, ale w renomowanej szkole może to być nawet 50$.
Poza surfingiem Bali wyróżnia barwna religia hindu – której wyznawców jest aż 96 % na wyspie. Religia jest bardzo ciekawa i powszechnie obecna w codziennym życiu. Jest tu mnóstwo świątyń a obyczaje i obrzędy religijne bardzo barwne i odbywają się codziennie – także jadąc na nurkowanie czy tez rafting można spotkać kolorowa procesję w której uczestniczy niejednokrotnie cała wioska.
Na Bali popularny jest również rafting – spływy rzekami które nie dają zapewne takiej dawki adrenaliny jak wielkie rzeki w Afryce czy Nepalu ale dają możliwość obcowania z dziką przyrodą w dżungli. Jest również kilka parków z dzikimi zwierzakami gdzie można spotkać warany z Komodo, słonie z Sumatry , orangutany z Borneo, rajskie ptaki z Papua czy też kasowari z Seram….
Bali to w końcu dobry przystanek przed podróżą na inne wyspy, niemniej ciekawe niż ta najpopularniejsza… Od wielu lat bardzo popularne są rejsy wycieczkowe czy tez nurkowe w parku narodowym Komodo oferujące niesamowite nurkowania, piękne dzikie plaże jak i możliwość spotkania oko w oko ze słynnym waranem z w jego naturalnym środowisku.
Oczywiście można bawić się w trekking, zdobywać szczyty wulkanów, a wszystko to na różnych poziomach – dla amatorów i bardziej zaprawionych w górskich wspinaczkach… Popularna jest wspinaczka na Mount Agung. Jednak wysoko (do 3142 m n.p.m.) jest już zimno (16 stopni…), ale kto wejdzie i nie zmarznie może podziwiać bajkowy wschód słońca, a przy dobrej widoczności nawet sąsiednie wyspy Lombok i Jawa z ich wulkanami. Widok marzenie.
Dla amatorów zwiedzania też coś się znajdzie. Mamy naprawdę wiele obiektów do zobaczenia; np. świątynię w ULUWATU gdzie codziennie tuz przed zachodem słońca odgrywane jest przedstawienie Kecak Dance, można też zobaczyć katakumby królewskie z IX wieku, pałace i świątynie zbudowane u źródeł rzek… Miasto Ubud które jest Balijska stolica sztuki – przepełnione galeriami sztuki zarówno lokalnej jak i „zachodniej”.
MD
Mario, proste pytanie – kiedy jechać na Bali???
MARIO
Pora deszczowa trwa zwykle cztery miesiące z czego tylko dwa są „męczące”. Oczywiście jest to okres ruchomy: od końca listopada do marca/kwietnia. Wtedy sporo pada, ale też nie więcej niż dwa dni z rzędu. Temperatura podczas opadów jest nawet nieco wyższa, przekracza w dzień jak to ma równiku jest stała w ciągu roku i waha się od 26 do 30 stopni. Większość turystów przyjeżdża latem – kiedy to w Europie, Stanach Australii czy Japonii są wakacje. Najniższa jest wtedy właśnie temperatura i czasami spada do 26 stopni w dzień i nawet do 22 w nocy. To już jest naprawdę zimno…
MD
Jaka nacja odwiedza Was najczęściej.
Mario
Oczywiście ze względu na odległość i kasę najwięcej turystów jest z Australii. Po kilku godzinach lotu mają w Indonezji dużo tańsze wakacje. Poza Australijczykami są chyba wszyscy…
MD
Daleka Azja, czy ta egzotyka ma jakieś przeszkody zdrowotne, jakieś zagrożenia???
Mario
Pod tym względem nie różnimy się od Europy. Nie ma szczególnego niebezpieczeństwa i nie ma żadnych obligatoryjnych szczepień. Ministerstwo turystyki Indonezji wydało, w postaci naklejek, ostrzeżenie przed podróżowaniem w swoim własnym kraju travel warning: Indonesia – dangerously beautifull – kto tego żartu nie rozumie nie powinien tu przyjeżdżać!
MD
No cóż, pozostaje mi tylko w Twoim imieniu zaprosić wszystkich na Bali. Dziękuję za rozmowę.

MOŻE INNA OFERTA CIĘ ZAINTERESUJE?

FILIPINY | listopad 2021

Bali | kwiecień 2022

Antarktyda | Luty 2022

Nowa Zelandia | Styczeń 2022

BIURO PODRÓŻY AQUATRAVEL.EU

MASZ PYTANIA? POMOŻEMY

DANE FIRMOWE

PHU Aquamania
ul. Iwaszkiewicza 42/1, 10-089 Olsztyn
NIP 739-283-96-16
ING BANK ŚLĄSKI O/Olsztyn 29 1050 1807 1000 0023 0146 2129

© 2016 AQUATRAVEL.EU - Podróżować znaczy żyć.
Serwis używa plików cookies.