Jordania – Akaba

20–28.01.2019 r.

Bliski Wschód

Niezapomniany tydzień w Jordanii.

styczeń 2019 r.

....pustynia i nurkowanie.

Jordania

Kraj na Bliskim Wschodzie położony w Azji Południowo-Zachodniej.

1570 USD za osobę

+ przelot ok. 1800 PLN

Uwielbiam wyjazdy z AQUATRAVEL

JACEK MACIEJEWSKI

Zawsze ciekawie i profesjonalnie.

Jordania jest niewielkim państwem położonym na Bliskim Wschodzie. To muzułmańskie państwo słynie z pięknych zabytków jak słynna Petra czy dawnych twierdz krzyżowców. W Jordanii znajdziemy światowej klasy stanowiska archeologiczne, które przyciągają rzesze badaczy, rezerwaty przyrody jak np. Dana. Można wybrać się nad Morze Martwe, aby zażyć kąpieli wodnych jak i błotnych.

 

Jest to kraj w dużej mierze wyżynny, z półpustyniami na południu czy na wschodzie. Pustynia Wadi Rum jest obowiązkowym punktem programu w trakcie wizyty w Jordanii. A dla wszystkich szukających wypoczynku nad morzem i tych co nurkują, kraj oferuje pobyt na południu w rejonie Zatoki Akaba nad Morzem Czerwonym.

 

 

Program wyjazdu

 

20.01.2019 – wylot z Polski

 

21.01.2019 – przylot do Akaby, zakwaterowanie w hotelu, dzień na odpoczynek po podróży

 

22.01.2019 – pierwszy dzień nurkowy, 2 nurkowania

 

23.01.2019 – drugi dzień nurkowy, 2 nurkowania

 

24.01.2019 – trzeci dzień nurkowy, 2 nurkowania

 

25.01.2019 – wycieczka do Wadi Rum

 

26.01.2019 – wycieczka do Petry

 

27.01.2019 – dzień wolny, ostatnie chwile przed wylotem

 

28.01.2019 – wylot z Akaby, przylot do Polski

 

  

Wycieczki

 

Pustynia Wadi Rum

najpiękniejsza pustynia świata, wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. To największa dolina w Jordanii pełna granitów i piaskowców. Przestrzeń, różnorodność form skalnych, kolory piasku.

 

Petra

starożytne skalne miasto Nabatejczyków w Jordanii. Zabytek z listy UNESCO. Położone w skalnej dolinie miasto wymaga od odwiedzających odrobiny wysiłku, by do niego dotrzeć – prowadzi tutaj bowiem jedna wąska droga wśród skał.

 

 

Przykładowe miejsca nurkowe

 

Wrak Cedar

 

Głębokość od 7m do 26m+

Nurkowanie: z łodzi, z brzegu

Dostępność: od OWD

Snorkeling – możliwy

 

Wrak Cedar Pride jest najbardziej znanym miejscem nurkowym w Aqabie, m.in. dlatego, że jest dostępny również z brzegu. Po krótkim płynięciu ok 130m nad piaszczystym dnem wynurza się z głębi przed nami, leżąc nienaruszony na swojej lewej burcie na razie podtrzymującej zarówno dziób, jak i rufę. Wrak dostępny jest za równo dla początkujących nurków, gdyż rufa zaczyna się od ok 16m, a dziób na ok 20m. Płynąc na wrak od brzegu, w pierwszej kolejności ukaże nam się kil, gdyż pokład leży w kierunku morza. Leżąc na krańcach raf, wrak tworzy mostek, pod którym można przepłynąć na głębokości 26m, aby następnie wrócić do eksploracji wyższych partii. Mimo, że znaczna część uległa zniszczeniu w wyniku pożaru, to pozostała część w bardzo dobrej kondycji. Przez ostatnie 30 lat wrak porósł kolorowymi koralami. Liczne miękkie i twarde korale, skrzydlice, a w trakcie nocnego nurkowania polujące ośmiornice i mureny, to mieszkańcy tego wraku.

 

 

Japońskie ogrody

 

Głębokość od powierzchni do 40m

Warunki: kanion, ściany, opadająca rafa, łagodny prąd na dnia, duży ruch na powierzchni

Nurkowanie: z łodzi, z brzegu

Dostępność: od OWD

Snorkeling – możliwy

 

Kierując się nad ogromnym koralem w kształcie sałaty, rozpościera się przed nami wielka rafa. Ryby rafowe są wszędzie, pływając między wielkimi, starszymi koralami twardymi, a gałęziami czarnego korala. Żółwie i orlenie są częstymi gośćmi w tym miejscu. Bez problemu można spędzić całe nurkowanie między 10 a 12m, gdzie króluje życie makro.  To jak podwodny kalejdoskop – nurkowanie w Morzu Czerwonym w najlepszym wydaniu, z kręgowcami i bezkręgowcami z różnych rodzin.Rafa powoli opada do 24m i tu napotykamy pionową ścianę. To miejsce, gdzie wiele gatunków ryb karmi się twardymi i miękkimi koralami, a czasami można napotkać łagodny prąd. Parę metrów głębiej między 26 a 30m. zobaczymy dolinę czarnych korali.

 

 

Power Station/Elektrownia

 

Głębokość: od 5m do 200m+

Warunki: ściana, łagodny prąd,

Nurkowanie: z łodzi, z brzegu

Dostępność: od AOWD

 

Dryfowanie wzdłuż rafy koralowej, którą odżywia bogaty w składniki prąd. Wymagana jest kontrola pływalności, aby niepostrzeżenia nie znaleźć się na głębokości poza naszymi uprawnieniami nurkowymi, a także aby nie uszkodzić rafy. Nie mniej jednak zdecydowanie polecamy górne partie ściany, gdzie życie jest najbogatsze. Płyniemy przez ogromne miękkie korale wśród różnorodnych ryb rafowych (w tym dużych grouperów), ślimaków nagoskrzelnych, żółwi i węgorzy, podczas gdy większe ryby pływają w toni (często można zobaczyć rekiny). Elektrownia jest dobrym miejscem dla nurków początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

 

 

Czołg

 

Głębokość: od powierzchni do 6m

Warunki: wrak, mała głębokość, łatwy dostęp

Nurkowanie: z łodzi, z brzegu

Dostępność: od OWD

Snorkeling – możliwy

 

Czołg spoczywa na piaszczystym dnie na głębokości 5-7m tworząc imponujący widok od 15 lat. Miękkie korale i gąbki chwytają się kadłuba, a pierwszą rzeczą, którą zauważysz (nawet przed samym czołgiem) są wirujące szkoły kolorowych ryb rafowych, które stworzyły tu swój dom. Czołg jest wypełniony małymi zakamarkami mieszczącymi tuziny gatunków bezkręgowców, w tym rozgwiazdy, krewetki, kraby i wiele innych. Dzięki osłoniętym częściom wraku skrzydlice czy błazenki znalazły tu swoje schronienie. Kończąc nurkowanie zwróćmy uwagę na życie makro znajdujące się na szycie wraku.

 

 

Samolot Herkules C-130

 

Głębokość: od 12m do 17m

Warunki: wrak, łatwy dostęp

Nurkowanie: z łodzi, z brzegu

Dostępność: od OWD

Snorkeling – możliwy

 

Najmłodsza podwodna atrakcja Aqaby, zatopiona 16 listopada 2017r., która już stała się ulubioną nurków. Po hucznej ceremonii zorganizowanej przez lokalne organizacje w obecności mediów i licznej publiczności, samolot znalazł swoje miejsce w pobliżu czołgu. Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń Herkules spoczął na piasku ok 300m od brzegu na głębokości 17m, po to, aby wkrótce stać się sztuczną rafą dla życia morskiego. Herkules C-130 to czterosilnikowy samolot wojskowy z napędem turbośmigłowym, który został przekazany przez Królewskie Jordańskie Siły Powietrzne. Samolot służył jako główna taktyczna maszyna lotnicza dla wielu sił wojskowych w ponad 70 krajach na całym świecie od lat pięćdziesiątych. Jego długość to 30m, a rozpiętość skrzydeł wynosi 40m.

 

 

Siedem sióstr

 

Głębokość: od powierzchni do 17m+

Warunki: płytkie głębokości, łatwy dostęp

Nurkowanie: z łodzi, z brzegu

Dostępność: od OWD

Snorkeling – możliwy

 

Miejsce nurkowe z tak dużą ilością do zobaczenia na tak stosunkowo małej powierzchni, należy do rzadkości, a to miejsce to dokonały przykład takiego zjawiska. Życie ryb jest tutaj obfite, ponieważ rafa stanowi świetny żłobek i jest to świetny początek dla każdego łańcucha pokarmowego. Ponieważ jesteśmy blisko brzegu (zaledwie 30 m) i nurkujemy w tak płytkiej, jasnej wodzie, większe gatunki ryb są dość rzadkie, ale korale i gąbki po prostu są pełne życia. To miejsce nurkowe to raj dla fotografów.

 

 

Hotel

 

 

Hilton Double Tree Aqaba 5* ze śniadaniami i obiadokolacjami (hotel bez dostępu do własnej plaży, możliwy darmowy transfer na prywatną plażę, wstęp płatny), pokoje dwuosobowe, pobyt 8 nocy.

 

 

 

Do pobrania oferta w PDF: Jordania_styczen 2019

CENA ZAWIERA

– wizę jordańską

– transfer lotnisko – hotel – lotnisko

– zakwaterowanie w hotelu z dwoma posiłkami

– napoi do obiadokolacji

– wycieczkę do Petry i Wadi Rum

– opiekę anglojęzycznego przewodnika w trakcie wycieczek

– bilety wstępu

– wodę w trakcie wycieczek

– lunch w Petrze i Wadi Rum (napoje dodatkowo płatne)

– pakiet nurkowy 3 dniowy – 2 nurkowania dziennie, butle, balast, transfer z i do hotelu

– lunch na łodzi, napoje dodatkowo płatne

– polski opiekun grupy

– ubezpieczenie turystyczne podstawowe KL, NW, bagaż

– ubezpieczenie organizatora

CENA NIE ZAWIERA

– przelotu

– wypożyczanego sprzętu na nurkowania

– ubezpieczenia nurkowego i kosztów rezygnacji

– napiwków

– przejażdżki na wielbłądach w trakcie wycieczki do Wadi Rum – 25 USD/os/godz

– obowiązkowego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – 13 PLN/osobę

MOŻE INNA OFERTA CIĘ ZAINTERESUJE?

Banda Archipelag | Marzec 2020

Laguna Truk + Tokio | kwiecień 2019

Val di Fiemme – Obereggen, Tesero | marzec 2019

Karaiby | luty 2019

BIURO PODRÓŻY AQUATRAVEL.EU

MASZ PYTANIA? POMOŻEMY

DANE FIRMOWE

PHU Aquamania
ul. Iwaszkiewicza 42/1, 10-089 Olsztyn
NIP 739-283-96-16
ING BANK ŚLĄSKI O/Olsztyn 29 1050 1807 1000 0023 0146 2129

© 2016 AQUATRAVEL.EU - Podróżować znaczy żyć.
Serwis używa plików cookies.